StageMimo, że TEDxWarsaw ma już pięć lat to dopiero w tym roku miałem okazję uczestniczyć w nim “na żywo”. I muszę przyznać, że jest to doświadczenie zupełnie dla mnie nowe i trudne do ogarnięcia. Bo jak tutaj w dobę upakować taką ilość inspiracji, którymi zazwyczaj raczyłem się przez dwa tygodnie?

Poniżej wystąpienia, które w mojej ocenie były najciekawsze:

Yuri Drabent – Finding youself – czyli mentalna poranna kawa dla publiczności.

Yuri jest barwną i ciekawą postacią Social Media, nie tylko od strony biznesowej, ale też prywatnej i ludzkiej. I takie też było jego wystąpienie, w którym opowiadał o swoich podróżach i ewolucji myślowej, która skłoniła go do robienia rzeczy odważnych. A najlepszym uwiarygodnieniem całej historii była nieoczekiwana bomba w postaci zaproszenia na scenę swojej dziewczyny, Asi i oświadczyny.

Oczywiście nie minął ledwie dzień od tego wyjątkowego wydarzenia i zaczęły się komentarze poddające pod rozwagę na ile taki akt był chwytem marketingowym mającym zwiększyć i tak już dużą popularność, gdzie są granice prywatności itd. Najwięcej do powiedzenia mają oczywiście osoby, które nigdy w życiu nie poznały ani Yuriego ani Joanny. Ja sam mimo, że znamy się bardzo zdawkowo i biznesowo uważam, że jak dla kogo, ale to właśnie dla Jerzego jest to coś zupełnie naturalnego mimo szczypty szaleństwa. Wielki szacun za taką odwagę wraz z gratulacjami dla Was obojga ;)

Jan Blake – A Story, a Story! Let It Come, Let It Go!

Storytelling mimo, iż towarzyszył nam jako gatunkowi ludzkiemu od zawsze, dopiero ostatni zyskał rozgłos jako w zasadzie dziedzina nauki. Jest wiele osób, które potrafią dobrze opowiadać i sprzedawać historią przesłanie, markę, produkt. Jan Blake należy na pewno do czołówki w tej dziedzinie. Na TEDxie uraczył publiczość historią prostą w fabule, ale jednocześnie hipnotyzującą i niosącą w sobie wiele przesłań. Posłuchajcie sami.

Wystąpienia, w naturalny sposób stworzyły swoisty blok edukacyjny:

prof. Lech Mankiewicz – Szkoła bez granic

Przemowa krótka, lecz dobitna, pokazująca paradoksy współczesnej edukacji w zestawieniu z olbrzymimi możliwościami. Polska jako kraj niestety wpisuje się całym swoim systemem edukacji w przestarzały nurt, który może był przez chwilę zasadny, kiedyś dawno temu, w ubiegłym stuleciu. Od tej pory wiele się zmieniło w otaczającym świecie, a uczniowie są nadal traktowani tak samo, w sposób powodujący zniechęcenie. Prof. Mankiewicz pokazuje jednak pewne alternatywy, które przy dobrych chęciach można zastosować.

Maria Mach – Zdrowe zaniedbanie

Jedno z najmądrzejszych i najbardziej dojrzałych wystąpień. Pokazujące w jaki sposób można niechcący i nieświadomie wypaczyć psychikę dziecka przez “nadgorliwe” wychowanie. Dla mnie jako ojca było to wystąpienie bardzo refleksyjne. Maria Mach w zgrabny sposób zbudowała analogię wychowania dziecka jako uprawiania rośliny, której należy zapewnić wszelkie warunki do rozwoju i po prostu pozwolić rosnąć.

Joanna Białobrzeska – Fast Life

Przemowa odnosząca się do edukacji. W pewien sposób wstrząsająca i pokazująca jak daleko państwo potrafi błędnie ingerować w metodykę nauczania. Jak przez biurokrację i brak wyobraźni można wszystkie dzieci ustandaryzować do tego samego, nijakiego wzorca. Polecam wszystkim rodzicom ku przestrodze i czujności.

Łukasz Kozak – O jeżach i księgach magicznych

Żyjemy sobie we współczesnym świecie i nawet nie zastanawiamy się nad pewnymi rzeczami. Skąd się co wzięło i jak żyli ludzie dekadę, wiek, parę wieków temu. Wiele z tych rzeczy znajduje się online i o inspirowaniu nimi było właśnie wystąpienie Łukasza Kozaka. Udało mu się mnie zarazić fascynacją studiowania starych ksiąg w zbiorach online Biblioteki Narodowej i już jestem po paru wirtualnych wizytach.

Michał Mikulski – Robotic Healthcare Revolution

O tym jak można ulepszyć fizjoterapię. O zastosowaniu w fizjoterapii robotów, które firma Michała buduje i trochę też o gamifikacji w fizjoterapii. Jako zdrowa część społeczeństwa w ogóle mało zwracamy uwagę na takie rzeczy. Sprawa diametralnie się zmienia jeśli padamy ofiarą wypadku albo choroby, który powoduje taką czy inną dysfunkcję. Warto wspierać takie inicjatywy i je nagłaśniać – może sami kiedyś skorzystamy.

Natalia Strokowska – Inter-Species Communication

Natalia w swojej rozbrajającej prezentacji, zwróciła uwagę na pewne, obiegowe stereotypy o pracy weterynarza. Tymczasem istnieje całe mnóstwo ciekawostek i faktów, których przeciętny posiadacz psa lub kotka sobie nie uświadamia.

Powyższe speeche to oczywiście mój subiektywny wybór i najważniejsze rzeczy, które wyciągnąłem sam dla siebie. Nie piszę o wystąpieniach performance’owych, a na pewno warto o nich wspomnieć – fotografii Tomasza Tomaszewskiego, czy gry na cyfrowym akordeonie Pawła Janasa.

Wszystko to można będzie niebawem oglądać na kanale YouTube eventu.

TEDx to też wydarzenie, na którym można wyciągnąć maksimum z tzw. networkingu. Konferencja przyciąga niesamowitych ludzi: startupowców, fascynatów, naukowców. Niekiedy sama rozmowa z takimi ludźmi znacząco poszerza spektrum codziennego postrzegania. O networkingu, na podstawie inspiracji z TEDxWarsaw wypuszczę zresztą osobny post.

W każdym razie TEDxWarsaw to jeden z bardziej inspirujących w tym roku dni. 

Ikona Stage zaprojektowana przez Rafael Farias Leão z the Noun Project

Comments are closed here.