This post is also available in: angielski

W dzisiejszych, jakże dynamicznych czasach, prędzej czy później marka produktu, firmy czy usługi zechce zaistnieć w mediach społecznościowych. Powstanie profil na Facebooku, blog firmowy albo kanał na YouTube. Zanim jednak zaczniemy tworzyć, pisać czy nagrywać, warto przemyśleć czy mamy spójny, atrakcyjny i trzymający się kupy pomysł na to jak publikować content. Poniższe wskazówki nie podają rozwiązania na tacy. Jeśli jednak sumiennie je zastosujemy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to co zaserwujemy naszym użytkownikom, fanom czy konsumentom, będzie dla nich smaczne i angażujące.

1. Opowiadaj historie, a nie fakty

Archimedes content storyFakt: Archimedes jest autorem prawa wyporu.

Historia: Wchodząc do kąpieli, Archimedes poczuł, że pod wpływem ciężaru jego ciała woda w wannie unosi się i wypływa. Uświadomił sobie, że ilość wypływającej wody związana jest z objętością i ciężarem jego samego. Oszołomiony tym odkryciem wyskoczył z wanny z okrzykiem “Eureka” i nago pobiegł do króla.

Którą z powyższych wersji tej samej informacji zapamiętasz? Większość z nas to gawędziarze, którzy o 22% łatwiej zapamiętują historie niż fakty. Dlatego w komunikacji twojej marki ubierz jej przekaz w interesującą historię.

2. Mniej znaczy więcej

Czy wiesz już jak ma wyglądać twój kalendarz contentu? Czy przez 7 dni tygodnia ma być wypełniony obrandowanymi wideo, zdjęciami i tekstami? np. tak:

Overloaded content calendar

A teraz zastanów się ile treści jesteś w stanie sam przetworzyć siedząc w wolnym czasie w domowym zaciszu przy komputerze lub z tabletem… Czy może wolałbyś od marek, które lubisz, otrzymywać fajne, wartościowe i aktualne treści raz na kiedyś – np. w taki sposób:

Optimised content calendar

Jeśli nie wiesz kiedy najlepiej publikować content i twoi użytkownicy są najbardziej aktywni skorzystaj z Brand24.

3. Myśl przez pryzmat mobile

Marketing mobile appWraz z pierwszym iPhone’m, sposób konsumpcji mediów społecznościowych zmienił się raz na zawsze. Czas który spędzamy na przykład na Facebooku to najczęściej krótka chwila przerwy poza domem, w samochodzie, autobusie, w windzie…

W Polsce odsetek osób korzystających z Facebooka z urządzeń mobilnych to obecnie ponad 50%. Jeśli nie chcesz żeby ci umknęli, warto sprawdzić jak wygląda twój piękny key visual pomiędzy zdjęciem kumpla z wakacji albo ślubu koleżanki – bo właśnie tam trafi twój przekaz markowy. Staraj się zawrzeć na nim coś na tyle charakterystycznego aby podczas scrollowania treści był wart zatrzymania choć na dwie sekundy.

Tylko błagam, nie popadaj tylko w skrajności i nie twórz na Facebooku aplikacji konkursowych  ani innych, wymyślnych aplikacji mobilnych tylko po to żeby zakomunikować co twoja marka ma do powiedzenia.

4. Twórz formaty

Jak tworzyć content, który jest charakterystyczny i zapamiętywalny? Stwórz oprawę na tyle unikalną aby przy kolejnym kontakcie konsument skojarzył ją od razu z twoją marką.

Oprawą może być styl narracji, grafika, styl wypowiedzi… cokolwiek.

Funkcjonujemy w świecie formatów – talk-show Wojewódzkiego, żenujący żart prowadzącego w programie Familiada, czołówka wieczornych wiadomości – to tylko kilka przykładów.  

Jest ich również mnóstwo w mediach społecznościowych. Jednym z fajniejszych przykładów jest linia o wyobraźni stworzona przez LEGO:

Lego imagination content

Co w niej najfajniejsze? Lekkość, proste skojarzenia, kolory, a w samym środku zabawa produktem.

Powyższe porady to zasady podstawowe, które niejako z lotu ptaka mówią o tym jak tworzyć content dla Social Media. A teraz do dzieła! O tym jakie tematy poruszać i zawierać w postach czy artykułach, które będą promować twoją markę najlepiej wiesz ty sam!

Ikona Iphone zaprojektowana przez Cris Dobbins z Noun Project

Comments are closed here.