Jak dobrze zacząć dzień?

Poranek jest zazwyczaj wyznacznikiem tego jaki będzie dzień. Niektórzy wolą rozpocząć dzień powoli i świadomie. Inni potrzebują solidnej dawki energii i wiadra kawy.

Poniżej kilka moich uniwersalnych przemyśleń na to w jak dobrze zacząć dzień:

1. Wstań pół godziny wcześniej

Pół godziny to w sam raz tyle, ile potrzeba żeby zapanować nad czasoprzestrzenią, stworzyć świat z chaosu, pozwolić sobie na chwilę oddechu i świadomego wejścia w dzień. Ten dodatkowy czas można wykorzystać na to żeby wykonać kilka ćwiczeń albo przebiec pięć kilometrów. Albo po prostu pogapić się za okno z kubkiem kawy w ręku. Albo zrealizować małą cząstkę jakiegoś swojego życiowego postanowienia albo marzenia.

Jeśli masz dzieci, już na pewno wiesz, że pół godziny to minimum.

2. Wyśpij się

Nic tak nie psuje poranka jak ciężka, napuchnięta od niewyspania głowa. Dorosły człowiek powinien spać przynajmniej 7-8 godzin. Wyjątki nieco mniej, jednak dla przeważającej części, niewyspanie oznacza od samego rana niechętny stosunek do rzeczywistości (w tym innych domowników) i osłabienie chęci do życia. Znacząco wpływa także na obniżenie zdolności intelektualnych. Natury nie da się oszukać, dlatego rozsądnie zaplanuj sobie swoją dawkę snu.

3. Zaplanuj podstawowe rzeczy, np. ubranie

Nie wszystko da się przewidzieć, ale pewne rzeczy robi się codziennie. Dla mnie największą stratą czasu od rana jest miotanie się między szafą, a żelazkiem w poszukiwaniu rzeczy, które mam na siebie włożyć. Dlatego przed pójściem spać dobrze jest przynajmniej przemyśleć co ubrać następnego dnia, a jeszcze lepiej odłożyć sobie wszystko w konkretne miejsce. Dzięki temu ta “ciężka” decyzja zostanie zautomatyzowana. Z wieczornych przygotowań zrób nawyk.

4. Unikaj elektroniki

Nie włączaj telewizora, nie sięgaj po tablet, zostaw w spokoju telefon… Świecące ekrany rozpraszają, przenoszą do innej przestrzeni i odrywają od świadomego przeżycia poranka. Wyjątkiem jest Kindle lub inny czytnik. Mile widziana jest książka albo tradycyjny magazyn czy gazeta. Jeśli już musisz coś oglądać, niech to będzie przynajmniej coś wartościowego i rozwojowego, na przykład któreś z wystąpień TED.

5. Wprowadź się we właściwy nastrój muzyką

Wolisz spokojnie wejść w dzień czy może potrzebujesz solidnej dawki energii? Odpowiednia muzyka zapewni jedno i drugie. Dobrze sprawdzają się playlisty Spotify przygotowane na obie okazje – w zależności od tego jak akurat mamy ochotę wystartować. Sprawdź moje:

Lista spokojna

Lista z pozytywną energią

6. Zjedz porządne śniadanie

W dobie modnych i wygodnych sieci kawowo-kanapkowych kultura jedzenia porządnego śniadania w domu trochę osłabła. Niemniej, śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a jedzenie obok snu jest drugim elementem natury, której nie da się oszukać. Czas po wyjściu z domu lub początek pracy warto spędzić bardziej produktywnie niż myśląc o tym jak jest się głodnym. Śniadanie to też jedna z tych nielicznych, porannych chwil kiedy można pobyć z rodziną i nacieszyć się sobą.

7. Medytuj

Medytacja w dzisiejszych czasach niekoniecznie musi kojarzyć się z mnichami latającymi w pozycji kwiatu lotosu. Wystarczy usiąść i zamknąć oczy na 5-10 minut. Różne są też techniki medytacji. Najprostsza związana jest z koncentracją na własnym oddechu, ale nawet tego nie potrzeba. Krótka chwila, świadomie spędzona z zamkniętymi oczyma, pozwoli prześledzić przemykające myśli i wyciszyć się przed wyjściem “w świat”.

Jak widzicie, przynajmniej połowę z powyższych wskazówek na to jak dobrze zacząć dzień, można podsumować jednym sformułowaniem:

Dobry poranek zaczyna się wieczór wcześniej.

Ikona Sunrise zaprojektowana przez  Wayne Middleton z the Noun Project