This post is also available in: angielski

Jak często zdarza ci się wybiec w pośpiechu z domu, a potem przez całą drogę do pracy zastanawiać czy wyłączyłeś żelazko? Czy zamknąłeś okna? Czy wyłączyłeś gaz pod czajnikiem? Czy drzwi na pewno są zamknięte na klucz?Reminder

Mnie, jeszcze niedawno, najbardziej dręczyła myśl o nie zamkniętych drzwiach w momencie, gdy po całym dniu kładłem się do łóżka i gasiłem światło. Co prawda mieszkam na względnie bezpiecznym osiedlu, ale nie zawsze tak było i został mi nawyk zamykania drzwi na noc. Jakże wkurzające było wiercenie się pod kołdrą i wahanie czy wyjść z ciepłej pościeli i sprawdzić, czy aby na pewno wszystko jest jak trzeba!

Jak łatwo można zapamiętać czy żelazko rzeczywiście zostało wyłączone, a drzwi zamknięte?

Sprawić żeby coś, co robimy nieświadomie, stało się świadome. W pośpiechu nie zwracamy uwagi na to czy dana czynność została wykonana. Pamiętać będzie natomiast nasze ciało, nasz mózg. Żeby zabezpieczyć się na przyszłość, wystarczy poinformować na głos siebie samego (czy też swój mózg), że właśnie to robimy.

Ja codziennie podczas przekręcania zamka w drzwiach powtarzam sobie głośno: “Właśnie zamykam drzwi i będę o tym pamiętał kładąc się spać”. Tak samo robię podczas porannego, pośpiesznego prasowania – “Właśnie wyłączam żelazko. Żelazko jest wyłączone i mogę wyjść”. Głupie? Być może. Na pewno skuteczne. Spróbuj raz, a zaznasz spokojniejszego życia, przynajmniej w tym względzie.

Odwołanie się do nieświadomości to świetny sposób, który może zadziałać również w drugą stronę – na przykład gdy coś nam zginęło.

Ikona Reminder zaprojektowana przez Ryan Sun z Noun Project