Information noise - szum informacyjnyOd kilku ładnych lat unikam oglądania wiadomości. Przez unikanie mam na myśli nie oglądanie telewizyjnych serwisów informacyjnych, nie czytanie dużych, ogólnopolskich portali newsowych.

To nie tak, że unikam za wszelką cenę. Jeśli jadę samochodem i trafiam w radio akurat na serwis informacyjny nie przełączam. Zdarza mi się przeczytać taki czy inny artykuł. Moją namiastką ściśle wyselekcjonowanej dawki informacyjnej jest kilkanaście blogów zebranych w Feedly. I to mi w zupełności wystarcza.

Ale do rzeczy. Jeśli chodzi o informacje “ogólne”, związane z otaczającym mnie światem, wcale nie czuję żeby cokolwiek mnie omijało. A już na pewno nie czuję się z tego powodu w jakikolwiek sposób wykluczony, dotknięty FOMO (Fear of Missing Out) czy innym ciekawym, współczesnym paskudztwem…

Co mam z tego nieoglądania i unikania?

Same korzyści.

  • Jestem dzięki temu o wiele bardziej wyciszony i skoncentrowany na tym, o czym naprawdę chcę myśleć.
  • Nie czuję niepokoju sterowanego przekazem o kolejnym konflikcie, kryzysie, aferze politycznej i głupawych wypowiedziach polityków.
  • Ograniczam ilość negatywnych bodźców.

Symbioza

Dlaczego nie czuję się wykluczony i beztrosko pozwalam sobie na taką ignorancję? Bo żyję w naszym współczesnym społeczeństwie. Bo dzięki temu, że jestem jego częścią, wszelkie istotne dla mnie informacje i tak docierają do mnie przez ludzi, z którymi się spotykam. Znajduję się gdzieś w samym rogu pajęczyny informacyjnej. Nie dążę do środka. Przyjmuję przekazy już wcześniej przefiltrowane i wyselekcjonowane przez innych.

People passing information

Nie da się ukryć, że otacza nas szum informacyjny. Nasze mózgi codziennie bombardowane są nadmiarem przekazów utrudniającym wyodrębnienie informacji prawdziwych i istotnych.

Na szczęście, świat jest tak skonstruowany, że jeśli obcujemy z ludźmi, i tak w końcu spotkamy się z komunikatem, który się przyda.

Dlaczego więc nie skorzystać z uczciwej wymiany? Inni filtrują dla mnie informacje ogólne, a ja oddaję im swoją wąską, wyspecjalizowaną część.

Gorąco polecam dla zdrowotności taki model symbiozy.

Ikona Newspaper zaprojektowana przez Oriol Carbonell z the Noun Project

Comments are closed here.